Standardy hotelowej gastronomii.

Hotelowe usługi gastronomiczne świadczy wiele obiektów noclegowych. Często hotel połączony jest z restauracją, z którą sprawnie współpracuje. Ich działania wzajemnie się dopełniają, a klienci mogą nie tylko w obiekcie przenocować, ale i dobrze zjeść. Standardem jest, że wysokiej jakości usługi hotelowe wiążą się również ze świadczeniem usług gastronomicznych. Łączenie usług jest przecież podstawą skutecznego i dochodowego handlu.
Świetną bazą gastronomiczną wyróżnia się sieć hoteli Best Western. Za przykład mogą służyć ich obiekty zlokalizowane we Wrocławiu. O jednym z nich oraz mieszczącej się tam restauracji „Sir William” dowiesz się więcej tutaj: https://www.bestwestern.pl/booking-path/hotel-details/best-western-prima-hotel-wroclaw-wroclaw-81002

Obowiązki hotelowej gastronomii.

Podstawowym i najbardziej oczywistym obowiązkiem hotelowej restauracji jest zaopatrywanie obiektu w artykuły żywnościowe, co jednoznacznie wiąże się z przygotowaniem posiłków. Prócz tego baza gastronomiczna zajmuje się też obsługą gości. Dotyczy to czynności przy stolikach restauracyjnych, ale także obsługi baru z alkoholami oraz kawiarni.
W zależności od potrzeby można beż zamówić posiłek z dostarczeniem bezpośrednio do pokoju. Gdy kuchnia jest już zamknięta pomocą służą recepcjoniści, pomagający gościom zamówić dania ze sprawdzonych zewnętrznych lokali gastronomicznych.

Wiele zależy od hotelu.

Im wyższy standard obiektu hotelowego, tym zazwyczaj wyższa jakość świadczonych przez restaurację usług. W niewielkich obiektach zazwyczaj będziemy mogli liczyć wyłącznie na śniadania w formie szwedzkiego bufetu. Większy obiekt oraz więcej gwiazdek oznacza szerszy zakres usług oraz ich wyższą jakość.
Przy najlepszych hotelach często zlokalizowane są najlepsze w mieście restauracje. Podlegają one tym samym standardom, co działające „na mieście” lokale gastronomiczne. Dania, które możemy tam zamówić będą wykwintne i niepowtarzalne. Standard obsługi kelnerskiej oraz barmańskiej również będą odpowiednio wysokie.
Restauracje hotelowe służą nie tylko gościom obiektu. Często odwiedzane są przez klientów, którzy chcą tam po prostu dobrze zjeść. Restauracja o dobrej renomie, ciesząca się uznaniem wśród smakoszy może być świetną reklamą przyciągającą gości. Turyści lubiący dobre jedzenie chętniej zatrzymają się w hotelu zapewniającym świetne wyżywienie.
Hotele połączone z restauracjami chętnie świadczą też usługi cateringowe oraz udostępniają sale do organizacji różnego rodzaju spotkań biznesowych i przyjęć.

Dodaj komentarz